top of page
mainscreen_cura.png

KORAK 2: Slicer program

Nakon što imate željenu datoteku, potrebno ju je pretvoriti u naredbe koje 3D pisač prepoznaje, poput uputa gdje pomaknuti glavu, koliko materijala izbaciti, koja je temperatura, koji je uzorak ispunjenosti, koji je smjer linija koje postavlja i sve ostale naredbe koje vam padaju (ili ne) na pamet. Sve se to prevodi printeru putem slicer programa.

Među ostalima postoje:

Ultimaker Cura logo

Ultimaker Cura

Besplatni program za potrebe 3D tehnologije koji je lako koristiti i vjeruju mu milijuni korisnika. Možete usavršiti svoj 3D model sa više od 600 postavki za najbolje iskustvo i rezultate. Podržava veliki broj pisača i sučelje je jednostavno, stoga je jako popularan u zajednici.

Simplify 3D logo

Simplify3D

Program za pripremu 3D modela koji donosi inovaciju u svakom koraku procesa. Omogućuje korištenje svih mogućnosti pisača. Isto podupire velik raspon pisača za upotrebu.

PrusaSlicer logo

PrusaSlicer

Besplatan program otvorenog koda s čistim i jednostavnim sučeljem za sve korisnike. Ako radite s više boja, imate mnogo mogućnosti uz jednostavnu upotrebu. Radio je primarno s pisačima tvrtke Prusa 3D, ali ulaganjem zajednice podržava i mnoštvo drugih pisača.

Orca Slicer

Orca Slicer

Orca slicer je noviji i napredniji slicer koji se istaknuo sa svojim korisnim funkcijama, jednostavnim sučeljem i kompatibilnosti sa velikim brojem pisača. Uključuje odlične opcije drugih slicera i gradi odličan program za početnike i iskusne korisnike.

Bambu Lab

Bambu Studio

Program otvorenog koda, s najnovijom tehnologijom te mnoštvom opcija. Sadrži optimizirane algoritme za procesiranje, način rada za projekte i lako ga je koristiti što donosi nevjerojatnu jednostavnost kod 3D ispisa. Poput PrusaSlicera i Prusa pisačima, Bambu Studio je namijenjen Bambu Lab printerima, ali podrškom zajednice podržava i druge pisače.

Važni pojmovi

Svoj 3D model sada imate u datoteci s nastavkom .stl/.obj/.3ds...( npr. žaba.stl ) i takvog ga unosite u slicer program. Kada je obrađen, program ga pretvara u datoteku s nastavkom .gcode ( npr. žaba.gcode ). Taj dokument možete naknadno otvoriti i pregledati u slicer programu ako je potrebno. Datoteku s .gcode nastavkom dalje unosite u 3D pisač direktno unutar programa ako ste spojeni kablom ili kopirate datoteku na SD karticu koju umećete u zaduženi utor na printeru. Noviji pisači imaju mogućnost spajanja s internetom, pa se proces ispisa može pratiti od bilo gdje na svijetu. U slučaju prenošenja nacrta na SD kartici potrebno je i locirati datoteku putem sučelja pisača i pokrenuti proces printanja (moguće je imati više datoteka na SD kartici, a printer prepoznaje samo one s .gcode nastavkom).

Postupak na primjeru:  Ultimaker Cura 

- od .stl modela do .gcode naredbi za pisač -

primjer rada u Cura programu 1

1) unesite željeni model u program tipkom za otvaranje datoteka

primjer rada u Cura programu 2

3) model je sada podijeljen u slojeve i naredbe za pisač. Pregledajte model i spremite dobiveni .gcode dokument

primjer rada u Cura programu 3

2.1)  Odredite osnovne parametre i detalje ovisno o potrebama modela (podrške, razinu ispunjenosti...)

2.2)  pritisnite "Slice" 

-Makers Muse

-Makers Muse

Kako dalje?

Ako ste pratili sve korake, vaš pisač bi trebao pokrenuti proces 3D printanja. (Sada smijete pauzirati i zaustavljati proces putem sučelja pisača ako je potrebno.)

 

Napomena:  ne stavljajte ruke ili dijelove tijela unutar prostora za ispis

Ako je došlo do problema pri ispisu, pokušajte kalibrirati pisač radi najboljih rezultata (to vrijedi i pri prvom korištenju).

bottom of page